Kakovostna dostopnost za vse prebivalce, s posebno pozornostjo do oseb z omejeno mobilnostjo – otroke in mladostnike, starejše in gibalno ovirane. Z uravnoteženim prometnim načrtovanjem, ki enakopravno obravnava vse prevozne načine, bomo poskrbeli za boljše življenjsko okolje za vse prebivalce.
Zdrav: Zaradi spodbujanja aktivne mobilnosti, kot so hoja in kolesarjenje, se bo povečala fizična aktivnost prebivalcev in zmanjšali negativni vplivi prometa, kot sta hrup in onesnaževanje zraka.
Varen: Zaradi zagotavljanja izboljšane infrastrukture za pešce in kolesarje, s posebnim poudarkom na zaščiti najbolj ranljivih skupin, kot so otroci, starejši in gibalno ovirani. Uvajanje umirjenih con in nadzora prometa v naseljih bo prispevalo k zmanjšanju prometnih nesreč in povečanju varnosti na cestah.
Prijazen za bivanje in gospodarski razvoj: S celovito urejeno prometno infrastrukturo in kakovostno dostopnostjo bomo podprli okolju prijazno gospodarstvo in spodbujali trajnostni turizem, ki ohranja identiteto in povečuje prepoznavnost prostora. Z izboljšano povezanostjo med različnimi oblikami prevoza (avtobus, železnica, kolesarske poti) bodo prebivalci in obiskovalci lahko učinkoviteje prehajali med mesti in regijami, kar bo okrepilo lokalno identiteto in povezanost z regijskim okoljem. Inovativne rešitve v razvoju potniškega prometa bodo dodatno izboljšale prilagodljivost in učinkovitost prevoznih storitev.
Solidarnost in medsebojna povezanost: Razvoj dostopne in povezane prometne infrastrukture bo omogočil enakopravno obravnavo vseh prebivalcev, še posebej tistih z omejeno mobilnostjo. Vsem prebivalcem bo zagotovljen enostaven in varen dostop do ključnih storitev in območij. Aktivno vključevanje prebivalcev v proces načrtovanja trajnostne mobilnosti bo zagotovilo, da bodo rešitve prilagojene dejanskim potrebam lokalne skupnosti. Poseben poudarek bo posvečen vzgoji in izobraževanju o pravilnem in odgovornem ravnanju v prometu.
Čisto okolje: Z uvajanjem okoljsko bolj sprejemljivih vozil, spodbujanjem javnega prevoza ter trajnostnih oblik mobilnosti, kot sta kolesarjenje in hoja, se bodo zmanjšali izpusti škodljivih snovi in emisije hrupa. To bo podprlo ohranjanje naravnih virov in izboljšalo splošno kakovost bivanja.